Zeleň v tmavém bytě: 12 nenáročných pokojových rostlin

pokojové rostliny do tmavého bytu

Pokojové květiny jsou velmi půvabným a užitečným společníkem do bytu. Kromě toho, že pěkně vypadají, dodávají prostoru život, čistí vzduch a vyrábí kyslík (1). I tmavou místnost dokáží zesvětlit a zútulnit.

Možná si myslíte, že pro pěstování pokojových květin potřebujete sluncem prosvětlený byt, hodně volného času a pěstovatelských zručností. Opak je pravdou.

rostliny v tmavém bytě

Existuje hodně pokojových rostlin, které v podstatě žijí svým životem a potřebují jen minimální péči. Některé jsou dokonce šťastnější v tmavém rohu než vystavené slunečnímu světlu, daří se jim s minimální zálivkou a oceňují, že na péči o ně takříkajíc zapomenete. 

Které druhy rostlin se hodí i do tmavých pokojů?

NÁŠ TIP: Zařitujete vlastní bydlení a potřebujete inspiraci? Použijte katalog Biano, který obsahuje milióny kusů nábytku a doplňků. Nevynechejte ani naši recenzi Biana.

1. Kulkas zamiolistý

zamioculcas

Kulkas je pokojová rostlina vhodná pro začínající pěstovatele, lidi, kteří tráví čas mimo domov nebo prostě občas zapomenou zalít květiny. Přežije téměř všechno, ale přímé slunečné záření by mu spálilo listy. Proto je umístění v tmavší místnosti pro něj ideální.

  • Nevyžaduje téměř žádnou péči, občas mu utřete prach z listů.
  • Zalévejte ho jen mírně, půda musí mezi zálivkami vyschnout.

2. Begónie královská (Begonia rex)

Begónia rex

Begónie jsou pokojové květiny, které si vás získají zvláštními kresbami na kovově se lesknoucích listech. Bylo vyšlechtěno více odrůd v pestrých barvách - bílé, stříbrné, fialové, růžové, zelené i červené. Begonia rex pochází z džungle, kde roste při zemi ve stínu rostlin. (2). Přímé slunce tedy nesnese.

  • Zalévejte ji mírně, ale pravidelně. Begónie jsou citlivé na přemokření, proto dbejte na to, aby měl květináč na spodku dírky pro odtékání přebytečné vody. Používejte odstátou nebo dešťovou vodu - minerály by mohly begónii uškodit.
  • Každých 14 dní jí dodejte výživu tekutým hnojivem. 
  • V zimě begónie prochází obdobím vegetačního klidu. Je vhodné ji umístit do chladnější místnosti (15 °C je akorát) a omezit zalévání.

NÁŠ TIP: Přečtěte si, jací škůdci nejčastěji napadají pokojové rostliny a jak si s nimi poradit.

3. Fíkus lyrový (Fikus lyrata)

Fikus lyrata

Z fíkusů se této odrůdě daří v tmavých místnostech nejlépe (3). Má tmavě zelené listy ve tvaru lyry rostoucí z podlouhlého kmene. Odříznutím vrcholu začne růst do křovitého tvaru - vrchol potom můžete umístit do nádoby s vodou, kde vyžene nové kořínky.

  • Půda pro fíkus by měla být mírně vlhká - pravidelně zalévejte.
  • Kromě podzimu a zimy hnojte každé dva týdny.
  • Pravidelně mu čistěte listy od prachu vlhkým hadříkem nebo vlažnou sprchou.

4. Dračinec vonný (Dracaena fragrans)

dracena

Se svými proužkovanými listy rostoucími z pevného kmínku působí dračinec vonný jako malá tropická palma. Pomalu, v průběhu pár let, vám i v bytě může dorůst do výšky 2 metrů. Podobně jako jiné druhy dracén, i dračinec vonný je celkem spokojený v polostínu.

  • Zalévejte ho opatrně, rovnoměrně, po celé ploše květináče, abyste předešli přemokření kořenů.
  • Dračinec potřebuje kyprou půdu. Už při prvním přesazování si dejte pozor, abyste ho příliš nepřitlačili.

5. Tchynin jazyk (Sansevieria)

Tchyniny jazyk

Tchýniny jazyky pochází ze suchých oblastí Afriky, proto spokojeně rostou do výšky i ze suchého substrátu. Daří se jim stejně dobře ve stínu i na světlých místech. (4). Je to sukulent, který zadržuje vodu v listech a nepotřebuje mnoho pozornosti.

  • Zalévejte jen mírně, v zimě jen jednou za dva týdny, aby půda mezi zálivkami pořádně proschla. Voda se nesmí dostat do středové růžice.
  • V období od dubna do srpna podpoříte růst hnojivem pro sukulenty.  

6. Monstera skvostná (Monstera deliciosa)

Monstera

Mohutná exotická rostlina, která se dokáže vytáhnout až do výšky 5 metrů. V tmavých místech roste pomaleji a listy mohou mít plný tvar, bez typických výřezů. Pokud má světla příliš, listy zase začínají blednout, takže polostín je pro monsteru ideální.

  • Monsteru zalévejte důkladně, mezi zálivkami nechte proschnout jen povrch substrátu.
  • V létě během horkých dní si žádá občas orosit listy rozprašovačem - monstera má v oblibě vlhký vzduch.
  • Když začnou kořeny přerůstat ven z květináče, je třeba rostlinu přesadit.
  • Hnojit doporučujeme 2× do měsíce.

7. Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum)

Zelenec chocholatý

Pokud hledáte nenáročné pokojové rostliny, věřte, že zelenec chocholatý je nejvhodnějším kandidátem pro pěstovatele začátečníky. (5). Přežije na jakémkoliv místě, ať už u okna, nebo v tmavém koutě. Tato vděčná rostlinka se pěkně vyjímá v závěsných květináčích, z nichž spouští své rozvětvené "pavučiny" z dlouhých bílých listů.

  • Od jara do podzimu se zelenci daří ve vlhké půdě, v zimě je třeba zálivku omezit a nechat substrát proschnout.
  • Přihnojit stačí na jaře, nebo prostě když si vzpomenete.
  • V létě ho můžete umístit i na balkón nebo na terasu.

8. Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum)

potosovec

Šplhavnice je popínavá rostlinka s dekorativními bílými kresbami na zelených lesklých listech. Pokud mu dáte dostatek prostoru pro růst, bude krásně šplhat do všech stran. V přirozeném prostředí tvoří podrost stromům a ovíjí se okolo kmenů, pro člověka je tedy ideální pokojovou rostlinou do stínu. Ocení vlhčí vzduch.

  • Šplhavnice vyhání vzdušné kořeny, jimiž se ráda zachytává za předměty ve svém okolí, např. mřížky, tyče, police nebo nástěnné dekorace. Může růst do výšky nebo spouštět visící větve ze závěsného květináče.
  • Zalévejte jen tehdy, když je už zemina suchá. V době růstu, tedy na jaře, přidejte do zálivky trochu hnojiva.

9. Orchidej (Phalaenopsis)

Orchidej

Mezi nenáročnými pokojovými rostlinami převládají ty zelené, tedy pěstované pro výrazné listy. Existují druhy, které dodají tmavé místnosti jemnost a barvu svými rozkvetlými květy. K těm nejkrásnějším květinám do stínu patří můrovec, známější pod názvem orchidej.

Orchidej se pyšní květy se zářivými barvami a vzory, které kvetou i několik měsíců. Rostlina je vhodná i do koupelny s oknem, protože má ráda vyšší vlhkost vzduchu.

  • Pro pěstování si pořiďte speciální substrát pro orchideje. 
  • Nové květy většinou kvetou při nižších teplotách v místnosti (18 °C).
  • Orchidej potřebuje vydatnou zálivku. Ideální vlhkost jí dopřejete, když jednou do týdne ponoříte celý květináč do nádoby s odstátou vodou na půl hodiny. Nechte substrát nasáknout a opět přendejte květináč do sucha. Zabráníte tak přemokření a uhnívání kořenů.

10. Toulcovka (Spathiphyllum)

lopatkovec

Bohatě se rozrůstající zelené listy a sporadicky rostoucí jemná bílá kvítka - to jsou znaky oblíbené nenáročné rostlinky - toulcovky. Vlhkomilná rostlina nepotřebuje prakticky nic, jen vodu, za kterou se vám odvděčí bujnými tmavozelenými listy a občas květy.

  • Zalévejte pravidelně - pokud substrát vyschne, listy okamžitě vadnou.
  • Občas postříkejte listy rozprašovačem s odstátou vodou.

11. Chamedorea sličná (Chamaedorea elegans)

Chamédorea úhledná

Krásná mini palmička vám vnese do bytu trošku exotiky. Špičaté úzké listy na pevných žilkách vyrůstají v celých trsech přímo z půdy, po několika letech se vytváří nízký kmínek. Žluté voňavé květy se objeví po třech až čtyřech letech.

  • Intenzivně zalévejte. Doporučujeme umístit květináč na misku s kamínky.
  • Hnojte ideálně v létě (období růstu) tekutým hnojivem. 

12. Šáchor střídavolistý (Cyperus alternifolius)

Šáchor střídavolistý

Má unikátní tvar, deštníky na dlouhých stoncích. Pokud hledáte pokojové rostliny do koupelny, šáchor se vám za přidanou vlhkost vzduchu jen odvděčí růstem do více než metrové výšky. Je to rostlina, která přirozeně roste v bahnitých půdách jezer a bažin.

  • Zalévejte často - šáchor potřebuje mokrou půdu.

NÁŠ TIP: Pokud máte v bytě i světlejší místa, inspirujte se dalšími nenáročnými pokojovými rostlinami, které mohou zútulnit prostor.

Na závěr

Každá místnost v bytě si zaslouží živou rostlinu, zvlášť taková, které chybí světlo. Květiny do stínu přináší dávku pozitivní energie, lepší ovzduší, zkrátka nový život. 


Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 8. září 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: