Podzim a hygge jdou spolu ruku v ruce

hygge svíčky

Slyšeli jste už slůvko hygge? Jeho původ je v Dánsku a vyjadřuje klid a pohodu. Filozofie hygge říká, že pokud chceme být spokojení, měli bychom se obklopovat maličkostmi, které nám tuto spokojenost mohou navodit, a užívat si okamžiky. Hygge se stalo definicí dánské kultury a životního stylu.

Hygge je životní styl

Dánové patří k nejšťastnějším a nejspokojenějším lidem na světě. Výzkumy dokazují, že seveřané se dožívají vyššího věku než lidé u nás. U vedoucích pracovníků bylo zjištěno, že stresu podléhají méně a přitom je jejich výkon vyšší. Ředitel Institutu pro výzkum štěstí Meik Wiking vyvolal Malou knihou hygge světové šílenství, když podrobně popsal, v čem spočívá dánská spokojenost. 

V čem je tedy můžeme následovat a čím se řídit? Právě na podzim je skvělé období inspirovat se hygge. Jeho principy jsou velmi jednoduché. Hygge, to je především pohoda, teplo, bezpečí, měkoučká deka, jemný polštářek, tlusté ponožky, horký čaj nebo káva, mihotavé světlo a lidé, které máte nejraději.

hygge pohoda

Čerstvý vzduch

Během podzimu a hlavně během babího léta máme skvělou příležitost k tomu, abychom se víc pohybovali venku. Vstaňte tedy o pár minut dřív a běžte do práce pěšky nebo na kole.

Místo fitka si zacvičte venku. Proběhněte se po barevném podzimním parku. Vezměte i děti a vyblbněte se v listí, pouštějte draky a bavte se. Uvidíte, že vaší mysli i zdraví to jen a jen prospěje. Dělejte věci s radostí, najděte si činnost, která vás bude bavit a věnujte se jí.

Budujte vztahy

Rodina je základ a člověk je tvor společenský. Při všech povinnostech, které máte, ale často nezbyde moc času na to, abyste si budovali vztahy. A tak zanedbáváte své nejbližší. Podle hygge jsou dobré vztahy základ, člověka obohacují, dostávají ho do psychické pohody.

 Dánové běžně vykonávají aktivity, které prohlubují vztahy nejen v rodině (například společná příprava jídla), ale například i se sousedy.

Vykašlete se tedy na povinnosti a vydejte se na procházku ve dvojici, na rodinný výlet nebo si jen zahrajte večer spolu pexeso. Prostě si najděte pár minut denně na to, abyste něco podnikli společně.

hygge obývací pokoj

Odpojte se

Vypínejte telefon, jakmile je to možné. Kdysi se razila teorie být připojen, dnes je trend právě opačný. Nic vám neuteče a vaše ruce a mysl můžete zaměstnat něčím smysluplnějším.

Když si jdete zaběhat, zkuste to bez hudby - místo toho přemýšlejte a zaposlouchejte se do zvuků přírody.

Dopřávejte si

Nebuďte v jednom kole, ale dopřejte si odpočinek. Zajděte si s kamarádkou na kávu a klidně si dejte i zákusek, na který máte už dlouho chuť. Odměňte se.

Uvolněte se a užijte si to. Bez výčitek. Z jednoho kousku stejně nepřiberete, zato vaše tělo ruku v ruce s myslí bude díky endorfinům prostě šťastnější.

hygge coffee

Hygge domácnost

Když si prohlédnete obrázky ze skandinávských domácností, určitě si všimnete, že jsou v něčem specifické. Nesou několik znaků, díky nimž můžete s jistotou říct, že jde o hygge.

Je v nich poselství, že po příchodu z práce byste si měli odpočinout. Obklopit se věcmi, které vám dělají radost a které vyzařují pohodu. Pro každého to může být něco jiného, ale i tady fungují některé principy.

NÁŠ TIP: Pro inspiraci ohledně nábytku a dekorací použijte katalog Biano.

Jak si jednoduše vytvořit hygge domov? 

Přírodní materiály

Pokud chcete mít hygge domácnost, vsaďte na přírodní materiály. Základ tvoří dřevo, které jemně dotváří a opticky změkčují doplňky. V interiéru jsou často přítomné koutky s měkkým křeslem, malým stolkem na kávu a se svíčkou. Atmosféru dotváří knihy Upřednostněte neutrální a zemité barvy, které jsou dobře kombinovatelné. Nábytek volte funkční, sedačky by měly mít čisté linie se zaoblenými hranami.

hygge květiny

Jednoduchost

Zapomeňte na přeplněné interiéry, vsaďte na jednoduchost a funkčnost. Čím méně drobností budete v domácnosti mít, tím vzdušněji bude působit. Minimalismus a důraz na kvalitní doplňky hrají v hygge prim. Z barev volte bílou, odstíny šedé a černou. Povoleny jsou i jemné pastelové barvy. 

Světlo

Dánové považují světlo za velmi důležité. Je to logické, protože denního světla mají k dispozici mnohem méně než my. Proto se ho snaží využít co nejlépe. Dávají si mimořádně záležet na lampách, svítidlech, stínidlech a samozřejmě svíčkách. Používají různé úrovně světla, v některých místnostech dokonce svítí výlučně nočními lampami. aby vytvořili tu správnou atmosféru.

Svíčky najdete v každé místnosti, zapalují je v každém ročním období a v každé situaci. Díky nim si i vy můžete vytvořit dokonalou pohodovou atmosféru, samozřejmě s ohledem na bezpečnost.

Hygge světlo

Doplňky

Pocit pohody určitě navodí i doplňky. Hlavně ty, které lákají svou měkkostí a příjemným materiálem. I když ani u nás není neobvyklé používat v chladných dnech deky, dánské pojetí je přece jen trošku jiné.

Deka slouží nejen k zahřátí v chladných dnech, je i interiérovým doplňkem a dotváří interiér. Však se podívejte - deka nedbale přehozená přes sedačku působí jako pozvánka k odpočinku. Jen se do ní zakuklit s teplým čajem a knihou.

Co se týká barevnosti, nepoužívejte žádné výrazné a pestré barvy, opět volte neutrální a světlé barvy. Množství polštářů ze zajímavých materiálů jako samet, kožešina nebo jiné texturou zajímavé látky však dodají jedinečný výraz a smysl i té nejjednodušší pohovce.

Nechte podlahu dýchat, nepoužívejte koberce, nanejvýš běhouny nebo kožešiny. Podlaha bývá nejčastěji dřevěná, natřená na bílo nebo v přírodních hnědých tónech.

hygge svíčky

Hlavně pohodlně

I ve svém oblečení byste měli mít kousky, ve kterých se cítíte dobře. Přírodní materiály, které skvěle sedí a vydrží roky. Udělejte si radost a kupte si něco hřejivého a měkoučkého. 

hygge čaj

Vychutnávejte všemi smysly

I běžné chutě si zaslouží vaši pozornost. Ať už je to vůně ranní kávy, kouřící čaj, nebo vůně čerstvě upečeného koláče - všechny tyto chutě a vůně jsou pro nás běžné a neuvědomujeme si to. Vychutnejte si kouzlo okamžiku i jinými smysly než zrakem.

hygge deka

Atmosféra

V každé chvíli můžeme vytvořit skvělou atmosféru. Je-li venku bouřka, zakuklete se pod deku s čajem a knihou, zapalte svíčku a užijte si svou chvilku hygge.

hygge bílý interiér

Možná není potřeba výše zmiňované pojmenovávat slovem hygge, ale stačí se jen zastavit a uvědomit si, co je pro naši vnitřní pohodu důležité. Nepřehlížet krásu přítomného okamžiku, ale užívat si život naplno a plnými doušky.

Žít podle hygge není často ani finančně náročné. Stačí dělat to, co nás naplňuje a dělá šťastnými. Někdy stačí opravdu málo - podívat se na oblíbený film, otevřít lahev vína, zabalit se do deky a příjemné hudby. A relaxovat. A nebo jít na ryby či do lesa a nasát energii z přírody. Toto všechno je hygge.

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 6. listopadu 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: