Péče o domácí bazén:
Vše, co potřebujete vědět
Domácí bazény se i díky přijatelné ceně stávají čím dál víc populárnějšími. Kromě výborné dostupnosti vám koupě bazénu oproti návštěvě koupaliště přinese i množství dalších benefitů. Do vody můžete jít relaxovat kdykoli bez pomyšlení na cenu vstupného či náklady na cestovné, a to vše z pohodlí domova.
U dětí se navíc nemusíte bát alergických reakcí a kožních problémů - čistotu a kvalitu vody máte totiž ve vlastních rukách. Pokud si nevíte rady s výběrem správného bazénu, anebo se obáváte, že nezvládnete jeho údržbu, čtěte dál a všechny potřebné informace se dozvíte z následujícího článku.
Zapuštěné, anebo nadzemní bazény
Bazény určené na domácí použití je možné rozdělit do dvou základních kategorií - zapuštěné a nadzemní.
Zapuštěný zná většina z nás především z filmů - jde o vybetonovaný bazén umístěný pevně v zemi a obložený obkládačkami, anebo kamennými deskami. Součástí zapuštěných bazénů bývá obyčejně i výsuvný přístřešek kvůli bouřkám a zazimování. Problémem při tomto řešení není jen místo, ale také nákupní cena a rozsah úsilí, které by projekt vyžadoval.
Z toho důvodu je pro většinu lidí lepší sáhnout po nadzemním bazénu. Jeho nákupní cena je v porovnání se zapuštěným velmi nízká a v neposlední řadě většina lidí ocení i rychlou montáž, v případě potřeby i demontáž celého tělesa.
Tento typ je možné rozdělit na tři kategorie v závislosti na jejich zpracování.
První z nich je konstrukce s nafukovacím prstencem, přičemž tělo tvoří pevné třívrstvé PVC.Jde zároveň o nejoblíbenější a nejprodávanější bazény. Mezi hlavní výhody patří jednoduchá demontáž a možnosti uskladnění, protože je to v podstatě velký nafukovací bazén. Zároveň představuje nejlepší řešení pro rodiny s dětmi, protože prstenec je měkký a nemůže se stát, že při vcházení či vylézání z bazénu někdo uklouzne a udeří se o ostrou hranu.
Konstrukce z trubkového rámu v kombinaci se stěnami opět ze třívrstvého PVC je známá svou pevností a využívá se především u bazénů s většími rozměry. Pokud se tedy bojíte o trvanlivost nafukovacího prstence, tato verze nadzemního bazénu pro vás může být ideální.
Kdyby ani trubkový rám nestačil, výrobci si připravili bazén se stěnami z ocelového galvanizovaného plechu, které jsou extrémně pevné a zároveň odolné vůči korozi. Je určený především pro ty, kterým by vyhovoval i zapuštěný bazén, ale odradila je složitost výstavby, anebo finanční hledisko. Tyto bazény se totiž postaví a dále už nepřesunují. Výhodou je, že mimo sezónu je stačí jen zazimovat.
Kam bazén umístit?
Pokud už jste se rozhodli pro koupi jednoho z nadzemních bazénů, další otázka se týká jeho umístění. Základní podmínkou by měla být slunečná oblast dále od vysokých stromů, aby nevytvářely nad bazénem nežádoucí stín a voda nebyla nadměrně znečištěná od padajícího listí.
Myslete i na to, že čistící zařízení vyžaduje připojení do elektrické sítě a v neposlední řadě musíte zajistit přívod vhodné vody do bazénu a odvod vody odpadové. Snažte se bazén umístit na takové místo, že i v případě poškození bude mít unikající voda kam odtéct a nepoškodí se váš majetek.
Z hlediska podloží je pro umístění ideální co nejrovnější betonová anebo travnatá plocha. Pokud byste však bazén položili přímo na ní, stébla trávy či ostré hrany povrchu betonu by mohly časem protrhnout tělo bazénu. Proto je vhodné pod něj umístit vrstvu z písku vysokou maximálně 2 cm a na ní položit geotextílii.
Péče o bazén během sezóny
Bazén se vám podařilo umístit na vhodné místo a složit, vy si tak můžete s rodinou a přáteli vychutnávat letní radovánky. Nezapomeňte však na to, že domácí bazén vyžaduje pravidelnou péči a údržbu. Zamezíte tak nepříjemnému zápachu či dokonce zdravotním problémům, které budou spojené s nečistotou vody.
Písková filtrace
Základem dobrého zážitku z koupání je čistá voda. Písková filtrace patří k systémům, které jsou neodmyslitelně spojené s kvalitou vody. Funguje na naturálním principu přetékání vody přes křemičitý písek, takže díky ní nemusíte používat tolik chemických přípravků. Ideální je zvolit systém pískové filtrace vybavený více vrstvami písku různé zrnitosti.
Ten zachytí i menší nečistoty a pomáhá udržovat stálé pH vody. Při větší intenzitě používání, ale i jako prevence, je vhodné doplnit pískové filtry o koagulát. Je to látka, která zachycuje velmi malé částečky a během čištění filtru bude spolu s nimi odplavena.
Písková filtrace je z hlediska používání finančně nenáročná, ale aby fungovala co nejefektivněji, pískové náplně byste měli jednou za dva týdny proplachovat a jednou za dva roky vyměnit za nové. V případě, že bazén používáte vážně intenzivně, anebo dochází k většímu znečišťování vody, interval praní náplní, anebo jejich výměnu, zkraťte dle potřeby. Je také vhodné každý den kontrolovat průchodnost celého systému.
Bazénový vysavač
Podobně slouží i další zařízení, které se dokonce přímo připojuje do systému pískové filtrace a využívá její sací sílu. Pískový vysavač dokáže odsát hrubé nečistoty ze dna a stěn bazénu a na rozdíl od běžného vysavače nevyžaduje vaši pozornost - jednoduše ho vložíte do vody a dál už pracuje sám.
Připojuje se přes skimmer, který prostřednictvím čistícího sítka natahuje vodu přímo z hladiny. Díky kombinaci těchto zařízení se vyhnete problémům s rozmočeným listím a hmyzem.
pH vody
Další faktory ovlivňující kvalitu vody sice nemusí být na první pohled viditelné, ale o to víc byste si na ně měli dávat pozor. PH, které určuje zda je voda kyselá, anebo naopak zásaditá, doporučujeme kontrolovat jednou týdně a to za použití kapkového, anebo indikátorového testeru. Vyhovující je hodnota v rozmezí 7,0 – 7,4.
"Pokud se hodnota pH pohybuje pod úrovní 7, hovoříme o vodě zásadité. Pokud se v bazénu dlouhodobě vyskytuje zásaditá voda, dochází k únavě plastových materiálů a barvy začnou postupně blednout. Pokud se hodnota pH nachází nad 7,5, mluvíme o kyselé vodě. Tato voda ztrácí dezinfekční účinky a dráždí oči a pokožku. Pokud naměříte pH vody nad 8, dochází k vylučování solí a vápníku, voda se začne zakalovat a vznikající vodní kámen může poškodit technické zařízení bazénu," píší na své stránce specialisté na prodej bazénů Albixon.
Uhličitanová rovnováha nebo i alkalita
Podobně jako v předchozím případě, i hodnotu alkality můžete zjistit pomocí indikátorového testeru, přičemž by se měla pohybovat v rozmezí 8 - 120 ppm. Proč by vás to ale mělo zajímat? V případě, že jsou naměřené hodnoty příliš nízké, znamená to, že pH vody není stabilní a bude mít časté výkyvy. Příliš vysoká hodnota na druhou stranu znamená tendenci pH neustále se vracet k vyšším hodnotám. Alkalitu udržíte v normě pomocí chemických přípravků.
Tvrdost vody TDS
Tvrdost vody určuje množství rozpustných vápenatých a hořečnatých kationtů a měří se kapkovým testerem. Na rozdíl od předcházejících parametrů se časem nemění. Měli byste jí tedy kontrolovat zejména po dopuštění většího množství vody do bazénu. Její optimální hodnota v závislosti jednotek je 18 - 250 ppm, respektive 10 - 14 dGH.
Dlouhodobé působení příliš tvrdé vody na bazén způsobuje usazování vodního kamene na stěnách a v potrubí. V krajních případech může vést až k selhání jednoho z filtračních systémů.
Jakým způsobem se proti ní bránit? Příkladem může být použití vody ze studně s tvrdostí 45 dGH. V takovém případě doporučujeme aplikovat kyselinu chlorovodíkovou. Ještě předtím než jí nalijete do bazénu, odpojte filtraci a ujistěte se, že nepřijde do kontaktu s kovovými částmi. Pokud do 10 m3 vody s touto tvrdostí nalijeme 3 l HCl, tvrdost vody se sníží přibližně až na 20 dGH.
Nemusíte se přitom bát o její kvalitu po takovémto ošetření - kyselina s vodou reaguje a rozkládá se na zdravotně nezávadné sloučeniny. Už 30 minut po aplikaci se v bazénu můžete koupat.
Pozitivním vedlejším efektem při použití HCl je i odstranění vodního kamene. Pokud však potřebujete tvrdost upravit méně výrazně, sáhněte po stabilizátoru tvrdosti.
Kromě magnesia a vápníku však mohou způsobovat problémy i ionty železa a manganu. Projeví se to tak, že se voda po nasazení dezinfekce zbarví do hněda. I na tento problém však existuje přípravek.
Jak postupovat, pokud je voda výrazně znečištěná?
V případě, že jste dlouhodobě neuhlídali správné vlastnosti vody, a proto došlo k jejímu nenávratnému znečištění, vodu vypusťte a postupujte tak, jako byste bazén znovu připravovali na sezónu.
Vyčistěte dno, stěny a filtry a nezapomeňte propláchnout i pískovou náplň. Potom napusťte novou vodu, zkontrolujte všechny její hodnoty a podle potřeby je upravte do příslušných doporučených norem.
Jak bazén správně zazimovat?
Tak jako se některá zvířata připravují na zimní spánek, musíte i vy připravit na zimu svůj bazén. V první řadě je potřeba odstranit z vody a povrchu bazénu všechny nečistoty prostřednictvím stejných způsobu, kterými jste se o bazén starali během sezóny. To zahrnuje i vyčištění sítka a propláchnutí pískového filtru.
V případě, že nemáte bazén s nafukovacím prstencem a plánujete ho během zimy nechat venku, snižte hladinu vody tak, aby sahala přibližně 10 cm pod skimmer. Bulvu vratné trysky nahraďte zátkou vratné trysky, anebo snižte hladinu vody 10 cm pod vratnou trysku a bulvu s kroužkem demontujte a uskladněte.
Následně odpojte hadice a čerpadlo a odstraňte z nich všechnu vodu - ideálně pomocí vysavače určeného na mokré vysávání.
Čerpadlo má na vypuštění přebytečné vody výpustné špunty. V závislosti na konkrétním modelu bazénu nastavte na šesticestném ventilu pozici Zima, anebo ho otočte mezi polohy Odpad a Zavřeno. Tepelný ohřev vody, čerpadlo a všechny ostatní technologické části vybavení bazénu je potřebné na zimu uskladnit do místnosti, ve které teplota nebude nikdy pod 0 °C.
Do zbytku vody, kterou jste nechali v bazénu, nalijte přípravek určený na přezimování. Bazén samotný je vhodné na podzim přikrýt krycí plachtou, aby se do něj nedostali nečistoty, avšak po zamrznutí vody v zimě plachtu odstraňte a nechte ho odkrytý během celé zimy.
Na jaře po odeznění mrazů ho můžete do začátku sezóny opět přikrýt. Pokud potřebujete, aby byl bazén zakrytý i v zimě, sáhněte po speciální krycí plachtě stavěné na nízké teploty.
Kombík doporučuje
Vybíráte si bazén na nadcházející sezónu? Otestovali jsme 6 bazénů, abychom vám pomohli lépe se rozhodnout. Podívejte se, který obstál nejlépe.