Ruční kultivátor Tornadica - Recenze a zkušenosti

ruční kultivátor Tornadica
  • ruční kultivátor půdy
  • výška od 85 do 103 cm
  • váha 2,5 kg
  • cena od 800 Kč

O tom, že bez práce nejsou koláče, se na vlastní kůži přesvědčil už nejeden zahrádkář. Věru, zahradničení je něco, při čem se bez úsilí, péče a tvrdé práce prostě neobejdete. O to větší je však radost z vlastnoručně vypěstovaného ovoce a zeleniny, jehož chuť je neporovnatelná s chutí plodin zakoupených v supermarketu.

Tentokrát jsme se blíže podívali na pomocníka do zahrady, jehož cílem je ulehčit ne vždy nejpříjemnější zahradní práce, mezi které může patřit i kultivování půdy. Ruční kultivátor Tornadica, který jsme testovali, může být skvělou alternativou k mohutnému, hůře ovladatelnému dvojkolému kultivátoru, a to především v případě, že se vaše zahrádka rozprostírá na pár metrech čtverečních.

Pojďte se spolu s námi podívat, jak naše testování dopadlo a jak jsme s ručním kultivátorem Tornadica byli spokojeni. Vyplatí se jeho koupě?

ruční kultivátor Tornadica recenze a zkušenosti

Je kultivace půdy nutností? 

Dřív, než se ale dostaneme k samotnému kultivátoru, nám nedá neříct něco také o důležitosti kultivování půdy, kterou obvykle podceňuje mnoho začínajících zahrádkářů. Kultivování půdy je přitom důležitý akt, bez něhož se neobejdete. Rozhodně ne tehdy, chcete-li se radovat z bohaté úrody.

Je totiž důležité uvědomit si, že půda je plná života, nachází se v ní živé organismy - od různých mikroskopických organismů až po menší savce, organické i minerální složky. A jelikož je půda živý orgán, potřebuje vzduch, vodu i živiny, které se do ní dostávají právě kultivací, označovanou také jako provzdušňování půdy.

Kultivovat, tedy provzdušňovat půdu lze více způsoby. U malých záhonů si vystačíte i s rýčem či ručním kultivátorem, na větší pozemek však budete potřebovat profesionálnější rotační kultivátory. Samozřejmě, i větší pozemek je možné provzdušnit ručním kultivátorem, avšak u této činnosti byste se nejen pořádně zapotili, ale kultivováním velkého pozemku byste pravděpodobně strávili dlouhé hodiny.

A teď už pojďme k ručnímu kultivátoru Tornadica a našim zkušenostem s tímto přístrojem.

 První dojem

Ruční kultivátor Tornadica ke mně domů dorazil ve velké, poměrně těžké krabici. V ní se nacházel samotný nástroj (rozložený na tři části), pár šroubů na smontování a návod. Žádný polystyren ani jiná ochrana, která by bránila volnému pohybu kultivátoru v krabici. Nevadí. Kultivátor přišel celý, bez poškození. A tak testování nic nebránilo.

Kultivátor má celoocelové provedení - je vyroben z tvrdé, ručně kované oceli, což vysvětluje těžší balení. Nejedná však o hmotnost, která by znemožňovala nebo stěžovala jeho použití. Smontovaný kultivátor vcelku váží jen 2,4 kg a práci s ním tak zvládnou bez problému i ženy. Celková výška kultivátoru je 103 cm, ale v případě potřeby je možné ji o něco zmenšit.

Kultivátor se skládá z rukojeti, střední tyče a spodní části vybavené spirálovými hroty. Rukojeť má ergonomický design a připomíná řídítka bicyklu. 

Vyhotovení je kvalitní a odolné, což je pro nářadí určené k práci v zahradě rozhodně plusem. Díky skládacímu designu ho lze na konci sezóny rozmontovat a odložit.

Na první pohled je tedy vše v pořádku, pojďme ale dále.

Recenze ruční kultivátor Tornadica

Kultivátor přišel zabalený ve větší krabici. 

ruční kultivátor Tornadica zkušenosti

Hlavní část textu v ruštině na krabici prozrazuje, že jde o ruský výrobek. 

 Jak smontovat ruční kultivátor     Tornadica?

S kultivátorem se v balení nachází také šrouby sloužící k jeho smontování. Sestavení tak probíhá rychle a snadno - budete potřebovat jen šroubovák. 

Jako první jsme zasunutím a zašroubováním připevnili rotační ručku na střední část kultivátoru. Na ní se nachází i černý kryt, pod kterým jsou na tyči umístěny tři otvory na šrouby. Díky nim lze kultivátor nastavit na tři výšky, od 85 do 103 cm, což činí jeho použití ještě univerzálnějším a komfortnějším. Stačí si jen vybrat nejvíce vyhovující výšku a zašroubovat.

Šroubováním se ke kultivátoru připevňuje také jeho poslední část - hlavice se spirálovými hroty. Teď je už kultivátor připraven k použití.

Jak poskládat ruční kultivátor Tornadica

Na krabici najdete také návod k sestavení. 

ruční kultivátor Tornadica balení

Kultivátor je dodáván v rozloženém stavu.

Jak složit kultivátor kultivátor kultivátor kultivátoru kultivátora  Tornadica

Sestavení je jednoduché a rychlé. 

Ruční kultivátor Tornadica recenze

Výšku kultivátoru lze podle potřeby přizpůsobit, a to až ve třech velikostech. 

 Princip fungování ručního     kultivátoru

Jedním z největších plusů tohoto ručního kultivátoru, v porovnání například s takovým rýčem nebo motykou, je jeho ergonomický design. Kultivátor byl navržen tak, aby nezatěžoval záda, ruce ani ramena. To má na starost speciální rukojeť, díky níž je zátěž při manipulaci s kultivátorem rovnoměrně rozdělená mezi ruce, nohy a ramena. 

Stačí uchopit řídítka, kultivátor položit kolmo nad zem, zatlačit do půdy a následně otočit. Hned můžete pocítit, jak hroty lehce pronikají do země. Samozřejmě záleží hodně na kvalitě půdy, resp. na jejím typu. Kultivátor je však vhodný k použití v různém terénu, ať už jde o suchou, tvrdou půdu nebo půdu kamenitou či písčitou. Spirálové hroty mají ostřejší konce, aby bylo proniknutí do země co nejjednodušší.

Hned po tom, co spirálové hroty úplně proniknou do hloubky země, můžete kultivátor vytáhnout. Ve spirálových hrotech se nachází zachycená půda a v ní plevel, který stačí už jen vytřepat. 

Dalším plusem tohoto zahradního nářadí je, že při práci s ním není díky spirálovým hrotům narušený kořenový systém rostlin a kultivátor lze použít i na zahradě s už vysazenou zeleninou. Dostupný je také  ve verzii Mini pro práci v hůře dostupných místech, například ke zbavení se plevele okolo sazenic.

zkušenosti ruční kultivátor Tornadica

Smontovaný kultivátor. 

 Naše zkušenosti s ručním     kultivátorem Tornadica

Práce v zahradě je pro mnohé, včetně mě, zálibou, koníčkem či dokonce jakousi formou psychohygieny. Často ale jen do té doby, kdy radost z vlastnoručně vypěstovaných plodin a pobytu na čerstvém vzduchu vystřídá bolest zad, ramen a rukou. 

Ta často přichází po delší době strávené v zahradě s rýčem nebo motykou v rukách. Tyto nástroje svou konstrukcí totiž nijak nezohledňují záda a při práci s nimi nejsou jednotlivé části těla stejně zatížené. 

Jako velmi vhodná alternativa těchto zahrádkářských nástrojů se jeví ruční kultivátor Tornadica. Ten je zkonstruovaný tak, aby při práci s ním byla zátěž rozložená rovnoměrně na celé tělo. Při jeho používání není nutné se ohýbat tak, jako u motyky, ani využívat nohu k zatlačení do země, podobně jako při práci s rýčem. I toto byly důvody, proč jsme ruční kultivátor Tornadica chtěli vyzkoušet. 

Hned na první pohled (ale i vyzkoušení) je jasné, že kultivátor, v porovnání s klasickým rýčem, proniká do země mnohem rychleji a snáze. Zatímco u rýče hraje důležitou roli síla, jakou na rýč do země zatlačíte, u kultivátoru je to spíš o tom, jak ho otočíte. I proto je kultivátor vhodný téměř pro každého, klidně i pro starší dítě (musí ale vyhovovat výška).

Je však pravda, že práce s tímto kultivátorem chce trochu praxe a chviličku potrvá, než si osvojíte ten svůj správný způsob manipulace. Nám se nejvíc osvědčilo kolmé položení na zem (ne šikmé, zboku apod., ale opravdu kolmé), postupné otáčení řídítek ve směru hodinových ručiček a zatlačování hrotů do země, kam až to spirála umožní. Potom jsme kultivátor vytáhli ze země a zatřesením uvolnili prokypřenou půdu.

Tímto způsobem lze ruční kultivátor Tornadica použít ke:

  • Kypření a provzdušnění půdy
  • Vykopání jámy - výborně nahradí lopatu
  • Přehazování plevele, kompostu - poslouží také jako vidle
  • Uvolnění a odstraňování plevele

Při všech těchto činnostech je kultivátor Tornadica velmi dobrým pomocníkem. Samozřejmě neudělá všechnu práci za vás - pro plevel se tak či tak budete muset ohnout vy sami - ale dokáže výrazně pomoct, zjednodušit a urychlit práce v zahradě

Tornadica použití

Kultivátor je potřeba položit kolmo na zem a pevně uchopit konce řídící tyče. 

Použití ruční kultivátor Tornadica

Zatlačte do země a otáčejte řídící ručkou ve směru hodinových ručiček. 

Kombík radí

Kombík radí: Věděli jste, že v e-shopu Topshop.sk si můžete objednat prodlouženou záruku až na 3 roky?


Určitě doporučujeme toho využít.

Použití ručního kultivátoru Tornadica

Ručku otáčejte, až dokud hroty nebudou úplně v zemi. 

Zkušenosti recenze ruční kultivátor Tornadica

Spirálové hroty proniknou do země až do hloubky 20 cm. 

Použití kultivátoru Tornadica

Kultivátor vytáhněte ze země a zatřeste s ním, abyste se zbavili zachycené hlíny i plevele. 

  Cena

Cena, za kterou lze ruční kultivátor Tornadica koupit, se aktuálně pohybuje okolo sumy 450 až 1300 Kč.

Je sice vyšší než cena rýče a motyky, avšak koupí ručního kultivátoru získáte více pomocníků do zahrady v jednom.  

Video

Výhody a nevýhody ručního kultivátoru

Výhody

  • skladný
  • lehký
  • nastavitelná výška
  • nezatěžuje záda
  • odolné vyhotovení
  • kypří půdu
  • ideální k odstraňování plevele

Nevýhody

  • je třeba osvojit si vhodný způsob použití
Zkušenosti recenze ruční kultivátor Tornadica

  Náš celkový dojem a hodnocení

Ruční kultivátor Tornadica je šikovný pomocník, který opravdu funguje a své využití proto najde v každé zahradě. Plnohodnotně (ne-li dokonce lépe) zastoupí motyku, lopatu, rýč či vidle. Lze ho použít k provzdušňování a kypření půdy (s menší rozlohou), uvolňování plevele, přehazování hnojiva nebo kopání jámy.

Kultivátor je vhodný pro jakýkoliv druh půdy, ale u tvrdé zeminy je potřeba počítat se ztíženou manipulací. Práce s kultivátorem je však celkově velmi jednoduchá a rychlá, i když to tak nemusí připadat každému hned od začátku. Vyžaduje to ale jen trochu "cviku" a osvojení toho správného způsobu použití.

Kladně hodnotíme i kvalitní a odolné provedení kultivátoru, které zajišťuje jeho dlouhou životnost.

Pokud hledáte něco, co vám práci na zahradě zjednoduší a zpříjemní, tento ruční kultivátor zaručeně oceníte.

Zařizujete dům nebo zahradu? Naše recenze vám pomůžou s výběrem těch správnkých produktů!

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 5 / 5. Počet hlasů: 1

  • 11. ledna 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: