Jaký obraz vybrat do obýváku nebo ložnice, aby se hodil ke stylu interiéru?

Jak vybrat obraz, aby se hodil k stylu interiéru

Domov je tím nejdůležitějším místem. Bydlíme v něm, odpočíváme, relaxujeme, tvoříme, pracujeme, trávíme nejvzácnější chvíle života s našimi blízkými. Je naším útočištěm, do něhož přicházíme po náročném dni v práci a s nohama položenýma na stole si užíváme domácí pohodu.

Není proto divu, že zařizování domácnosti dokážeme věnovat mnoho času a energiea to všechno proto, abychom vytvořili plnohodnotný domov, v němž se budeme cítit dobře. A tak vybíráme nábytek, zařizujeme, dekorujeme jednotlivé kousky a doplňky a jaksi při tom všem často zapomínám na stěny. Těm zpravidla dopřejeme bílý nátěr, který je v současnosti opět trendy, a tím to hasne. 

Baví vás ale dívat se na prázdné stěny? Vždyť i ty tvoří důležitou součást našich domovů a dokáží dotvořit celkový dojem. Ozvláštněte je barvou, poličkou, zarámovanými fotografiemi nebo nestárnoucí klasikou - obrazem. 

Ne, obrazy nejsou přežitek doby. Jsou stále moderním řešením, jak zkrášlit stěny. A v současnosti je dostanete v různých, ať už rozměrových, materiálových, ale i stylových a designových provedeních.

Pokud jste se rozhodli pro oživení vašich stěn obrazy, přinášíme vám návod, jaký obraz si vybrat do obýváku nebo ložnice či jakékoliv jiné místnosti tak, aby se hodil ke stylu interiéru. 

Podle čeho vybrat obraz? Rozhoduje styl interiéru

Nejdůležitějším kritériem při výběru obrazu je rozhodně styl či design interiéru.

Vybraný obraz totiž musí ladit se zařízením, ale i s doplňky místnosti. Ano, můžete si sice vybrat, dejme tomu, obraz s květinami jen proto, že se vám líbí. Potom ale musíte počítat s tím, že po zavěšení na stěnu do vašeho industriálního obýváku na vás už nebude působit tak, jako když jste si ho vyhlédli v obchodě. 

Jak tedy vybrat ten správný kousek podle stylu?

Industriální styl

Industriální styl bydlení

Industriální styl s nádechem drsnosti a provizornosti, ale i přesto působící útulně, se stává čím dál tím populárnější.

Pro tento styl jsou typické betonové nebo cihlové stěny a chybět nesmí regálový nábytek skládající se z černé kovové konstrukce. Velmi časté jsou vysoké stropy s kovovými rámy, kovová schodiště nebo průmyslová svítidla.

Interiéru v industriálním stylu dominují převážně tmavé barvy - odstíny šedé a černé, stejně jako cihlová a hnědá barva. Z materiálů převládá hlavně černý matný kov a dřevo. 

Pokud jste industriálnímu stylu podlehli i vy, stěny vašeho domova ozdobte obrazy v retro stylu, abstraktními obrazy v odstínech tohoto stylu, různými mapami nebo obrazy měst.

Venkovský, provensálský či rustikální styl

Venkovský styl bydlení

Venkovský, provensálský a rustikální styl mají k sobě tak blízko, že podle mnohých jde v podstatě o jeden a ten samý design. A co vytváří srdce tohoto stylu?

Základem v domácnostech zařízených v provensálském stylu je dotek přírody, který je vidět všude kolem. Nábytek je inspirovaný harmonií a atmosférou klidného venkova, stejně jako i všechny doplňky. Z barev převládá bílá, smetanová a jiné světlé, krémové odstíny v kombinaci se dřevem.

Praktické, funkční, jednoduché prvky venkovského stylu dokáží učarovat každému. Pokud vás pohltil tento styl, stěny vašeho domova by měly zdobit obrazy s květinami, stromy, krajinami a přírodou. 

Skandinávský styl 

Skandinávský styl bydlení

Jednoduchý, moderní, praktický. I takový je nadčasový skandinávský styl.

Charakterizují ho čisté linie, elegance, útulnost, světlé barvy a geometrické tvary. I tady sehrává velmi důležitou roli příroda, kterou je tento styl inspirovaný. Chybět proto nemohou přírodní materiály a motivy.  

U tohoto stylu sehrává důležitou úlohu i ekologičnost a udržitelnost. Vyznavači tohoto stylu volí kvalitní, nadčasový nábytek, který dokáže posloužit i následujícím generacím. 

Barvy skandinávského stylu jsou převážně neutrální. Nejvíce využívanou barvou je bílá doplněná o dřevo - světlé odstíny dřeva, jako je například bříza nebo bělený dub. 

Obrazy ve skandinávském stylu jsou plné grafických tvarů a rafinovaných, ale čistých linií v bílých a dřevěných rámech.

Středomořský styl bydlení

Středomořský styl bydlení

Středomořský styl bydlení není v našich končinách až tak rozšířený, ale přece jen existují domácnosti, kde dominuje středomořská atmosféra, vzdušnost, světlé barvy. 

Pro tento styl je charakteristická jednoduchost, příjemnost, pohodlí, bez zbytečné umělosti. Co se týká nábytku, ten je zpravidla ze světlého dřeva nebo kovu. Nábytku musí být tak akorát, místnost nemůže být přeplněná, ale spíš minimalisticky a funkčně zařízená.

V interiéru v tomto stylu najdete bílé stěny, doplněné o světle modrou barvu nebo béžový obklad. Opravdu efektně vypadají i zárubně natřené na modro. K barvám tohoto stylu se kromě bílé a modré výborně hodí i písková, béžová a zelená.

Obrazy ve středomořském stylu nejčastěji zobrazují moře, pláže, plachetnice nebo rybáře. 

Etno/Boho styl

Etno / Boho styl bydlení

Pro boho styl jsou charakteristické bohaté vzory, živé barvy, výraznost, odvážnost, což může občas působit na první pohled chaoticky.

V tomto stylu jsou povoleny všechny vzory od výmyslu světa - pravidelné, ale i nepravidelné geometrické tvary, mandaly, etno, proužky... Podobně je na tom i barevnost. Tady totiž platí, že etno styl musí hýřit těmi nejpestřejšími barvami v nejrozličnějších kombinacích. 

A zapomenout nesmíme ani na květiny. Těch musí být také hodně.

Obrazy v boho stylu jsou různých barev a vzorů, velmi časté jsou i přírodní motivy. 

Také na velikosti záleží

Důležitým faktorem při výběru obrazu je i jeho velikost. Platí, že do velkých místností se hodí velké obrazy a naopak - do malých místností zase obrazy menší.  

Správnou velikost obrazu vyberete i změřením délky a šířky stěny, kam obraz plánujete umístit. Pokud chcete obraz zavěsit nad postel, pohovku nebo nábytek, odměřte otevřený prostor po strop.

Obrazy, které chcete umístit nad pohovku či nábytek by neměly být větší než 75 % šířky gauče nebo zařízení.

Pokud máte volnou stěnu, zavěšený obraz na ní by měl vyplnit 3/8 šířky stěny.

A co rám obrazu?

Vhodně zvolený rám skvěle dotváří celkový dojem z obrazu. I tady platí, že při výběru je potřeba vzít do úvahy styl bydlení, ale i samotný motiv obrazu. 

Rozhodnout se můžete pro jednoduchý rám, bez jakýchkoliv vzorů. Ten se hodí především k moderním obrazům.

S ozdobnými rámy se můžeme nejčastěji setkat u starých olejomaleb, historických maleb či obrazů ve vintage stylu.

Výrazné rámy skvěle dotvoří různé grafiky.

Výběr obrazu podle konkrétní místnosti

Důležitou roli hraje i konkrétní místnost, do níž chcete obraz umístit. Obraz s dětským motivem pravděpodobně neumístíte do obýváku, ale do dětského pokoje. Stejně tak i obraz v gurmánském stylu může být v obýváku nepochopený, protože patří zásadně do kuchyně.

Pojďme se teď společně podívat na to, jaký obraz vybrat do obýváku, ložnice, kuchyně, ale i do dětského či studentského pokoje.

Jaký obraz do obýváku?

Jaký obraz do obýváku

Obývák je jedno z nejdůležitějších míst každého domova. Tady trávíme společné chvíle s rodinou, relaxujeme u televize, usazujeme návštěvu. I proto musí tato místnost působit útulně, ale zároveň i reprezentativně. 

Měla by zrcadlit vás jako rodinu. V mnoha obývácích proto můžeme najít zarámované společné fotografie, zachycující ty nejkrásnější a nejdůležitější momenty ze života rodiny.

Pokud ale toto není cesta, kterou byste se chtěli vydat, můžete se rozhodnout i pro něco méně osobního. Možností je spousta.

Jaké moderní obrazy nad sedačku? 

Nejčastějším místem, kde v obýváku můžete najít obraz, je prostor nad sedačkou. Tady je důležité zohlednit velikost sedačky, ale i stěny, na níž bude obraz viset. Nezapomeňte, že na velkou stěnu se nehodí malý obraz, stejně, jako velký obraz není vhodnou volbou pro malou stěnu.

Pokud je váš obývák menší, inspirujte se naším výběrem menších, moderních obrazů nad sedačku.

Velké obrazy do obýváku

Pokud máte velký, prostorný obývák, vysoký strop, velkou robustní pohovku a nad ní hromadu místa, vsaďte na velké obrazy.

Ručně malované obrazy do obýváku

Pokud jste kreativní duše, možná už nějaký ten vámi namalovaný obraz zdobí některou z místností vašeho domu. Pokud ne, rozhodnout se můžete i pro hotové ručně malované obrazy do obýváku a podpořit tak umění.

Jak vybrat obraz do ložnice?

Jak vybrat obraz do ložnice

Ložnice je pro mnohé místem oddechu, jakousi osobní intimní zónou, do níž pouštíme jen málokoho. 

Zatímco někdo při jejím zařizování klade důraz na minimalismus - žádný zbytečný nábytek, žádná elektronika, žádné květy - jiní se snaží využít maximálně i tento prostor, a to včetně stěn. Na ty často umisťujeme zrcadla, ale i obrazy.

Obrazy do ložnice mohou být různé, ale měly by zrcadlit atmosféru, která má v ložnici panovat. Vhodnou volbou jsou obrazy s motivem láskyPokud má ložnice sloužit k uvolnění nebo dokonce pro meditaci, zvolte přírodní motivy, jako například rostliny, různé krajiny nebo náboženské motivy.

Obrazy umístěné v ložnici by neměly hýřit všemi možnými barvami. Měly by být neutrální a příjemné na pohled. Ladit by měly i s celkovým zařízením ložnice.

Obrazy do ložnice nad postel

Zatímco kdysi stěnu nad manželskou postelí zdobila výhradně fotografie ze svatby, dnes na ní toho můžete najít daleko víc.

Nadrozměrné obrazy na stěnu 

Stěna nad postelí v ložnici obvykle poskytuje dostatek místa i pro velké nadrozměrné obrazy.

Obrazy do dětského pokoje

Obrazy do dětského pokoje

Dětský pokoj je královstvím dítěte, kde může trávit svůj volný čas, odpočívat, hrát si, ale také se učit, vzdělávat a rozvíjet své schopnosti, zručnosti, kreativitu. A tomu by mělo odpovídat i zařízení pokoje včetně obrazů a plakátů na stěnách.

Při výběru obrazu do dětského pokoje je potřeba vycházet především z věku dítěte a jeho osobnosti. Pokud zařizujeme pokojík pro malého drobečka, který vám ještě nedokáže říct, co se mu líbí nebo nelíbí, vybírejte takové obrazy, které vám padnou do oka.

Snažte se ale vybírat něco víceméně neutrálního a nadčasového, co nebudete muset měnit každý rok s tím, jak vaše děťátko poroste.

Dětské obrazy na stěnu

V současnosti jsou k dostání opravdu nádherné dětské obrazy s různými motivy, vhodné pro holky, kluky, ale i univerzální obrazy do společného pokoje.

Obrazy do studentského pokoje

Vybrat vhodný obraz do studentského pokoje může být poměrně náročný úkol. A to hlavně tehdy, pokud se do něj pustíte na vlastní pěst. Vsaďte proto i na názor své ratolesti, její záliby a koníčky.

Obraz umístěný v dětském nebo studentském pokoji by měl zohledňovat i temperament dítěte. Pokud je dítě temperamentní, obraz by měl být klidnější, ne dynamický. A naopak. Je-li dítě klidnější, tiché, nesmělé, vyberte "živý" obraz.

Jaký obraz do kuchyně?

Jaký obraz do kuchyně

Stěny v kuchyni zpravidla neposkytují příliš mnoho místa k zavěšení obrazu. Dominantou je totiž kuchyňská linka, která obvykle zabírá značnou část prostoru.

Pokud je ale kuchyně propojená s jídelnou, vhodným adeptem pro obraz se stává volné místo nad kuchyňským stolem. Tady můžeme umístit menší, ale i větší obrazy (dle velikosti stěny) s motivem bylinek, jídla, ale například i květů, rostlin a přírody.

V současnosti se kuchyně stále více propojují s jídelnou a obývákem a vytváří tak spolu jeden celek, který by rozhodně měl ladit. Myslete na to i při výběru obrazů do kuchyňské části. Ty by měly být ze stejného soudku jako obrazy v obývací části.

Obrazy do kuchyně s gurmánským motivem

Tyto obrazy se hodí především do kuchyní, kde to láskou k jídlu a vaření doslova žije. Ať už jde o obrazy s motivem jídla, zeleniny, ovoce nebo kávy, všechny tyto náměty dokáží skvěle podtrhnout gurmánskou atmosféru kuchyně.

Malované obrazy do kuchyně

Ručně malované obrazy do kuchyně vnesou ten správný šmrnc a originalitu do každé kuchyně. Volte takové, které svým provedením zapadnou do prostoru.

Na závěr

Při výběru obrazu nezapomeňte dát také na vlastní dojem a pocit, který ve vás obraz vyvolává. Konec konců jste to vy, kdo se na něj bude dívat den co den.

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

  • 10. května 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: