Domácí aromaterapie: Jaké oleje si vybrat pro energii, produktivitu nebo osvěžení?
Mnoho lidí je vůči aromaterapii skeptických. Neumí si vysvětlit, jak může vdechování voňavých olejů ovlivňovat to, jak se cítí.
Odpovědí je: nejsou to obyčejné oleje, které pěkně vodí. I když vůně sama o sobě dokáže v člověku vzbudit pozitivní emoce a navodit příjemnou atmosféru, esenciální oleje mají mnohem širší spektrum účinků.
Ukrývají skutečné esence rostlin, jejichž léčivou sílu objevili lidé už v období starověku. My jejich moudrost využíváme dodnes. Pomáhají nám žít kvalitněji, zbavit se stresu, který nám současná doba přináší, léčit se z prochlazení, chřipek a mnoha bolestí.
Aromaterapie není novodobý výmysl, funguje tisíce let
Zrod aromaterapie, jak ji známe dnes, nastal ve starověkém Egyptě, už v roce 3500 př. n. l. Egypťané znali kouzlo pěstování rostlin a jejich zpracování za účelem získání olejů. Používali je k léčení různých nemocí, ale i k péči o pleť, čistící a omlazující procedury.
Už v této době bylo rozvinuté používání léčivých bylin a jejich olejů v Číně a v Indii, kde byly součástí ajurvédského léčení. Terapie oleji z rostlin si všiml a používal ve své praxi i Hippokratés, jeden z nejslavnějších osobností medicíny všech dob.
Dnes to máme vědecky potvrzeno: vdechování esencí stimuluje limbický systém a přímo působí na ty části mozku, které mají vliv na emoce, paměť, smysly. Limbický systém také sehrává důležitou roli ve fyziologických funkcích, jako je dýchání, srdeční tep, krevní tlak. Proto je celkem logické, že na nás léčivé látky z rostli přímo působí a účinky se dostaví už po pár minutách.
Kombík zjistil
V Japonsku využívají firmy aromaterapii k podpoře produktivity svých zaměstnanců. Japonský výrobce vůní Takasago udělal průzkum mezi administrativními pracovníky. Podle výsledků dělali zaměstnanci o 20 % méně chyb a překlepů, když se místností šířila vůně levandule, o 33 % méně chyb s vůní jasmínu a až o 54 % méně chyb, když v místnosti cítili citronové aroma.
Objektivita průzkumu je vzhledem k zaměření firmy otázkou, ale vliv vůní už testovalo více univerzitních týmů a výsledky mluví o pozitivním vlivu na to, jak se lidé v práci cítí.
Esenciální nebo éterický olej: Jaký je v nich rozdíl?
Esenciální olej je prakticky to samé jako éterický olej. Můžete se také setkat s pojmem silice.
Zpozornět je však třeba u názvu vonný olej. Tady totiž nejde o extrakt z rostlin, ale o laboratorně vyrobenou vůni, která nemá žádné terapeutické účinky.
Jak používat esenciální oleje?
Esenciální oleje můžete používat přímo na tělo, nakapat do aromalampy nebo do difuzéru.
Z difuzéru se účinné látky odpařují do vzduchu, takže se do těla dostanou inhalováním. Vdechováním z něj získáte všechny účinné látky, navíc krásně provoní váš domov.
Pokud potřebujete zvýšit léčivý účinek, použijte esenciální olej k napařování. Do hrnce s horkou vodou nakapejte trochu oleje, skloňte se nad hrnec a přikryjte se velkým ručníkem. Vdechujte páru několik minut.
Mnoho esenciálních olejů (například levandulový nebo olej z ylang ylang) mají uklidňující účinky, zlepšují náladu, dokonce pomáhají dosáhnout hlubšího stavu meditace, nastartovat kreativitu a zahnat frustraci. Zlepší spánek, osvěží, dodají energii. Vdechování vůně pomáhá léčit dýchací cesty.
Masáže zase pomáhají zbavit tělo různých bolestí, zánětů, ztuhlého svalstva, bolavých kloubů. Esenciální olej se kape do rostlinného oleje s méně výraznou vůní, například do kokosového.
Pár kapek esenciálního oleje si můžete přidat do koupele. Umíte si představit příjemnější relax než voňavá horká koupel? Olej navíc dodá vaší pokožce jemnost a pružnost, vyživí vaše vlasy, zažene neduhy.
Oblíbené esenciální oleje a jejich terapeutické účinky
Léčivých rostlin je v přírodě nespočet. Teď si představíme ty nejoblíbenější, z nichž se vyrábí esenciální oleje.
Levandule
Esenciální olej z levandule patří k nejvšestrannějším olejům s celou škálou blahodárných účinků. Na psychiku má přímo povznášející účinek, zmírňuje napětí a stres, dokonce napomáhá zmírnit příznaky šoku.
Tělo detoxikuje, podporuje funkci ledvin, žlučníku a střev. Můžete ho použít i na citlivou pokožku, kterou zjemňuje, odstraňuje zčervenání, jizvy, hojí rány. Levandule podporuje regeneraci buněk. Je účinná skutečně proti jakékoliv bolesti, pro všechny věkové kategorie, pro lidi, kteří touží získat víc energie i pro ty, kteří potřebují uklidnit mysl nebo zlepšit celkový zdravotní stav.
Cena od 80 Kč
Cena od 400 Kč
Cena od 250 Kč
Eukalyptus
Eukalyptový olej uvolňuje dýchací cesty a pomáhá červeným krvinkám přijmout více kyslíku. Je velmi osvěžující a odpařováním přináší do místnosti příjemnou vlnu energie. Éterický olej z eukalyptu je takový přírodní životabudič.
Růže
Vzácný olej z růže má rozmanité účinky. Jeho vůně je podmanivá a působí jako afrodiziakum. Pokožku hydratuje a zjemňuje, dá se říct, že přímo omlazuje. Blahodárně také působí na trávicí systém a pomáhá ustálit hormonální nerovnováhu a projevy menopauzy.
Růžový olej je balzámem na duši - zmírňuje stres a úzkost, duševní únavu, zlepšuje náladu a rozjasňuje mysl.
Cena od 80 Kč
Cena od 150 Kč
Cena od 400 Kč
Heřmánek
Heřmánek je známý svými protizánětlivými uklidňujícími účinky. Je vhodný i pro miminka. Používá se ke zlepšení spánku, léčbu dýchacích cest, zmírňuje křeče a projevy alergie.
Anýz
Voňavý anýz se používal jako lék už ve starověkém Egyptě. Esenciální olej z anýzu zlepšuje trávení, chuť k jídlu, pomáhá uvolnit křeče. Přináší úlevu při bolesti kloubů a svalů, zmírňuje otoky a revma.
Na psychiku má účinky jako mírné sedativum, pomáhá zmírnit příznaky epilepsie, uklidnit hysterii, strach. Dokáže také eliminovat škodlivé látky v ovzduší.
Oregano
Účinkuje proti hlenům a parazitům. Je to silný bojovník proti chřipce, protože eliminuje viry a bakterie v ovzduší. Dokonce zmírňuje teplotu, bolest hlavy a stimuluje imunitní systém. Má příjemnou bylinkovou vůni.
Ylang ylang
Olej z exotického květu ylang ylang má květinovou sladkou vůni. Jeho účinky jsou skutečně širokospektrální. Uvolňuje stres a napětí, dokáže rozptýlit hněv a frustraci. Podporuje sexuální touhu u žen i u mužů, čímž pomáhá zlepšit vztahy, navrátit do nich harmonii.
V péči o pokožku zjemňuje a uklidňuje podráždění, neutralizuje mikroby, tlumí nadměrnou tvorbu mazu. Vyživující účinky se projeví i na vlasech, které chrání před štěpením a vysušením. Ylang ylang vám doporučujeme i tehdy, pokud trpíte svalovými křečemi a bolestmi.
Cena od 150 Kč
Cena od 130 Kč
Cena od 120 Kč
Aromaterapie pro děti
Mnoho maminek si klade otázku, zda je používání esenciálních olejů bezpečné pro jejich ratolesti. Odpověď zní: Ano, aromaterapie je vhodná pro děti.
Můžete nakapat olej do difuzéru nebo použít na masáž, avšak za dodržení několika pravidel:
- Používejte zředěný olej. Na masáže miminek stačí rozmíchat pár kapek do kokosového oleje.
- Nikdy nepoužívejte olej na obličej, mohl by podráždit oči, nos, uši.
- Poraďte se s lékařem a aromaterapeutem, pokud léčíte vážnější onemocnění, aby nedošlo k interakci s léky.
Pomocí aromaterapie se dají léčit už první koliky miminek, uklidnit neutichající pláč a pomoct při bolesti z prořezávání zoubků.
Na závěr
Éterické oleje jsou pokladem alternativní medicíny. Bez nežádoucích účinků vám pomohou se uvolnit, i když prožíváte období plné stresu. Nemocným pomohou vyléčit se, zdravým dodají energii a podpoří duševní pohodu.