Začněte nosit barefoot boty, jejich výhody vás překvapí

výhody barefoot bot

O barefoot obuvi už v posledních letech aspoň jednou slyšel asi každý. Považujete je za nesmyslný módní trend? Omyl. Barefoot vám může přinést vícero zdravotních benefitů.  

Co jsou barefoot boty

Jak prozrazuje volný překlad anglického výrazu barefoot, barefoot představuje tzv. bosou chůzi. Nejde však o chůzi naboso v pravém slova smyslu, ale o speciální druh obuvi, jejímž cílem je imitovat bosou chůzi.

Bosé boty, jak bývají barefoot boty označovány, mají v porovnání s "klasickými" botami neobvyklý tvar - jsou mnohem širší, mají tenkou podrážku, zaoblenou špičku a žádný podpatek nebo klenbu. Špička boty je měkká a podrážka ohebná. Hlavním důvodem je snaha o respektování anatomie nohy a vytvoření prostoru pro přirozené rozložení prstů. 

Podstatou barefoot obuvi je vytvoření dostatečného prostoru a volnosti pro chodidlo. Při chůzi v barefoot botách chodidlo vnímá všechny nerovnosti terénu.

Barefoot boty pro děti

Vlastnosti barefoot boty

Ne každá obuv, která je označena jako barefoot, jí je i ve skutečnosti. Aby mohla nést bota označení barefoot, musí mít současně všechny tyto vlastnosti:

 • podrážka max. 5-6 mm,
 • stejná výška podrážky vpředu i vzadu, bez podpatku,
 • ohebné příčně i podélně,
 • široká špička bez zdvižených prstů,
 • nemají klenbu.

Proč barefoot? Výhody barefoot obuvi

Hlavní výhodou barefoot bot je větší zapojení svalů chodidla při chůzi, což umožňuje jeho zdravý vývin. Ale barefoot boty přináší do života mnohem více výhod:

 • prevence plochých nohou,
 • posílení svalstva a úponů kolem kloubů nohou,
 • lepší rovnováha a obratnost při pohybu,
 • zlepšení držení těla a narovnání páteře,
 • zmírnění vbočených palců,
 • ochrana před bolestivými otlaky na prstech a patách,
 • ústup bolesti beder, hlavy, krku i nohou.

Jak vybrat barefoot boty

Nevýhody barefoot obuvi podle ortopedů a fyzioterapeutů

Ortopedi i fyzioterapeuti se shodují, že barefoot obuv má následující 4 hlavní nevýhody:

 • žádná podpora klenby nohy,
 • příliš volné kotníky,
 • nesprávné nošení může prohloubit zdravotní problémy a pohybové zlozvyky,
 • slabší ochrana paty proti nárazům.

Nošení barefoot obuvi proto není vhodné úplně pro každého nebo do každého terénu. Hlavně v případě častého chození po dlažbě nebo betonu mohou barefoot boty vést i k zánětům chodidel nebo Achillovy šlachy.

S rozumným a zodpovědným přístupem vám však barefoot boty přinesou výhody.

Co byste měli vědět před tím, než si koupíte barefoot boty

Jak jsme už zmínili, bosé boty nejsou vhodné pro každého. Na základě doporučení lékařů byste se měli vyhnout nošení barefoot obuvi, pokud máte:

 • ortopedické problémy,
 • snížené svalové napětí,
 • neurologickou poruchu,
 • deformaci chodidla,
 • volnější vazy,
 • diabetes – případné zranění nohou se hůř hojí.

Všeobecně ale platí, že zdravý člověk se barefoot obuvi vyhýbat nemusí a v případě rozumného používání mu přinese mnoho benefitů.

Jak správně chodit v barefoot obuvi

Nikdy na barefoot boty nepřecházejte ze dne na den. Začínejte postupně a dobu nošení pomalu prodlužujte.

Nejdřív si vyzkoušejte barefoot jen doma nebo v pohodlné situaci, abyste zjistili, jak se v nich cítíte. Níkdy nenoste barefoot obuv přes bolest.

Co jsou barefoot boty

Jak vybrat barefoot boty

Při výběru barefoot bot, podobně jako u jiných druhů obuvi, byste si měli všímat hlavně materiálu, správné velikost, způsobu "zapínání", tloušťky podrážky a v neposlední řadě také vzhledu.

Materiál

Vybrat si můžete barefoot boty vyrobené z různých materiálů. Mezi nejoblíbenější patří bezpochyby ty celoroční, ale na trhu najdete i barefoot obuv z umělé kůže nebo vegan barefoot boty. Výběr vhodného materiálu závisí především na vašich osobních preferencích.

Velikost

Podobně jako u "klasických" bot, i velikost barefoot bot se určuje podle délky chodidla. Při výběru správné velikosti se řiďte velikostní tabulkou daného výrobce barefoot obuvi.

Podrážka

Aby mohly boty nést označení barefoot, jejich podrážka nesmí být silnější než 6 mm.

Samozřejmě, platí tu rovnice, čím tenčí podrážka, tím víc chodidlo při chůzi vnímá nerovnosti povrchu. V případě, že s nošením barefoot obuvi teprve začínáte, upřednostněte obuv s tlustší podrážkou. Postupně, jak si tělo na barefoot obuv zvykne, můžete tloušťku podrážky postupně snižovat. 

Způsob zapínání

Vybrat si můžete boty na šněrování, zip i suchý zip. Výběr opět závisí hlavně na vašich osobních preferencích.

Vzhled

Barefoot boty se vyrábí v různém designu, snadno si tak vyberete takové, které budou dokonalým doplňkem vašeho šatníku. K dostání jsou barefoot boty pro ženy, muže i děti.  

Dámské barefoot boty

Pánské barefoot boty

Barefoot pro děti a na první kroky?

barefoot obuv pro děti

V názoru vhodnosti barefoot obuvi na první kroky pro děti nastává poměrně velký nesoulad i mezi odborníky. Zatímco někteří radí na první kroky používat výhradně ortopedickou obuv, jiní prosazují chůzi naboso.

Děti, které chodí bosky, dělají kratší a širší kroky. Většina ortopedů se však shoduje, že první boty by neměly být výlučně bosonohé, ale pevnější. Důvodem je nestabilita kotníků a trupu u dětí, které se teprve učí chodit. Tu v žádném případe barefoot obuv nezvládne nahradit.

Test, který vykonali odborníci v jižní Africe na dětech ve věku od 7 do 11 let ale přinesl zajímavé výsledky. Během průzkumu nechali odborníci děti 2 měsíce chodit úplně naboso nebo v barefoot botách. Už po tomto období u dětí došlo k posílení svalů, ke zlepšení držení těla i rovnováhy.

Co se týká vhodnosti barefoot pro děti, nejlepší je vydat se zlatou střední cestou. Nechat děti, aby chodily v barefoot obuvi nebo bosky v přírodě, kde dochází k přirozené stimulaci chodidla, ale vyhnout se tomuto druhu chození na tvrdých plovoucích podlahách a chodnících ve městě.

V případě, že má vaše děťátko jakoukoliv vrozenou vývojovou vadu chodidla, konzultujte vhodnost nošení barefoot obuvi nejprve se svým dětským lékařem, případně s ortopedem nebo fyzioterapeutem. 

Barefoot boty pro děti

Barefoot v zimě?

Čistě chození naboso v zimě si dokáže představit málokdo. Ale barefoot boty se vyrábí přizpůsobené i pro toto roční období.

Barefoot zimní boty mohou mít vzhled klasických kozaček nebo nižších kotníkových bot. Všechny barefoot boty na zimu jsou vyrobeny tak, aby dostatečně chránily před mrazem a sněhem. 

Vzdát se své lásky k barefoot tak nemusíte ani v zimě.

Zimní barefoot boty

Na závěr

Nabídka barefoot obuvi je opravdu pestrá a kromě barefoot bot můžete sáhnout i po barefoot papučkách nebo barefoot ponožkách, a to jak pro sebe, tak pro děti.

V případě správného nošení vám barefoot přinese mnoho výhod, za něž vám vaše tělo poděkuji. Neváhejte a přidejte se do rodiny bosonožců i vy.

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0

 • 3. května 2021

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálních studií na Prešovské univerzitě v Prešově. Má ráda knihy, procházky za jakéhokoli počasí, ale ze všeho nejraději má psaní. 

Rada zkouší nové věci a o své pocity a postřehy se dělí s ostatními. V redakci má na starosti testování spotřebičů. Lenka má velké zkušenosti z práce pro mobilního operátora (soda.o2.sk), kde se věnovala hodnocení telefonů. 

Více článků od tohoto autora

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: