Nejlepší aminokyseliny a BCAA
(recenze a hodnocení)


Autor: Lenka Riganová,  Alenka Jacková | Aktualizováno: 06. 02. 2020

Tyto přípravky doporučujeme

Amino X

Výkonnost už během tréningu

První BCAA doplněk navržený tak, aby podporoval výkonnost už během tréningu. 

cena od 380 Kč

Amino Whey 8000

100% syrovátkové aminokyseliny

Vhodný pro osoby podléhající zvýšené fyzické aktivitě. 

cena od 425 Kč

Plasmex Blood Amino

Aminokyseliny čtvrté generace

 Pro rychlý nárůst svalové hmoty a ochranu i v období odpočinku.

cena od 360 Kč

Recenze aminokyselin a BCAA

Hodnocení aminokyselin a BCAA se u nás v redakci rodilo 62 hodin. Za tu dobu jsme analyzovali velké množství přípravků tohoto typu, především z hlediska složení, účinků a uživatelských zkušeností, abychom vám následně mohli přinést ověřený výběr 10 nejlepších z nich.

KOMBO expert radí

Kombo expert Alena B. Jacková

Alenka Jacková není jen certifikovanou osobní fitness trenérkou II. stupně, ale bohaté zkušenosti má i v oblasti zdravého stravování, o čemž svědčí i její vydaná kniha Fit apetít

Za roky praxe se setkala s množstvím výživových doplňků určených pro sportovce, včetně aminokyselin a BCAA, s jejichž výběrem vám dnes pomůže. 

Jak jsme hodnotili

10 vybraných aminokyselin a BCAA jsme důkladně porovnávali a hodnotili na základě složení, účinků, formy, uživatelských zkušeností, výhod, ale i nevýhod, a zohlednili jsme i cenu. Naše hodnocení vyústilo až do celkové recenze jednotlivých aminokyselin a BCAA, které vám přinášíme v následující části.

Nechybí ani rady a tipy, na co všechno se při výběru aminokyselin a BCAA zaměřit. V závěru najdete i nejčastěji kladené otázky, jimiž bývá výběr aminokyselin často provázen.


Porovnání hodnocených aminokyselin a BCAA

Amino X

#1

Amino Whey 8000

#2

Plasmex Blood Amino

#3

Amino Beef

#4

Bcaa 4:1:1 Instant - GymBeam

#5

ProAMINO 390 g - GymBeam

#6

Amino 5600 - Scitec Nutrition

#7

BCAA 1500 mg

#8

Mutant BCAA

#9

Aminokyseliny Beef&Egg

#10

Forma

šumivé

tablety

tablety

tablety

šumivé

šumivé

tablety

tablety

šumivé

šumivé

Balení

435 g

500 tab

350 tab

250 tab

500 g

390 g

500 tab

300 tab

348 g

500 tab

Hodnocení

Plusy

+ chuť

rozpustnost

+ bez cukru

+ poměr cena/kvalita

+ čisté složení

+ cena

+ pro výkonnostní sportovce

+ čisté složení

+ nízká cena

+ dobrá stravitelnost

+ vhodný pro vegany

+ výborná rozpustnost

+ příchuti

+ obsah vitamínů

+ dodání energie

+ příchuti

+ kvalitní složení

+ cena

+ působí detoxikačně

+ rychlý účinek

+ kvalitní složení

+ balení

+ chuť

+ výborná rozpustnost

+ dobrá cena 

+ rychlý účinek

+ podpora tvorby kolagenu

Mínusy

- nezjištěny

- nezjištěny

- dávkování

- větší tablety

- příliš sladké

- umělá chuť

- větší tablety

- větší tablety

- malé balení

- větší tablety

Recenze

Cena

380 Kč

425 Kč

360 Kč

500 Kč

400 Kč

350 Kč

250 Kč

450 Kč

460 Kč

330 Kč

(Zelenou barvou jsou vyznačeny nejvýhodnější parametry. Červenou barvou jsou vyznačeny nejméně výhodné parametry.)

Recenze aminokyselin a BCAA

1. Amino X - Pro výkonnost už během tréningu

výkonnost už během tréningů  • složení podporuje proteinovou syntézu • účinná regenerace svalstva

Amino X

Jedničkou na trhu výživových doplňků pro sportovce je Amino X od výrobce BSN. Je to první instantní šumivý doplněk BCAA navržený tak, aby podporoval výkonnost už během tréningu.

Kromě základních složek 10 g BCAA (L-leucin, L-izoleuci a L-valin), obsahuje L-alanin, L-taurin a L-citrulin, vitamin D, vitamin B6 a sodík. Toto unikátní složení podporuje proteinovou syntézu v těle, zvyšuje svalovou vytrvalost a potlačuje svalovou únavu.

Amino X je vhodný pro všechny, kteří intenzivně sportují a potřebují účinnou regeneraci svalstva - s jeho pomocí se vyhnete bolestem po tréningu.

Neobsahuje cukr ani kofein, takže je možné ho užívat kdykoliv, i před spaním. Tento výživový doplněk je oblíbený i díky své rychlé rozpustnosti a příjemné chuti.

Dávkování
8 gramů aminokyselin v jedné dávce získáte ve formě chutného nápoje, dostupného ve více příchutích. Připravíte si ho smícháním 1 odměrky (14,5 g) s 200 ml vody nebo jiného nápoje. Užívejte před, během nebo po tréningu. Doporučená denní dávka pro dosažení co nejlepších výsledků jsou dva nápoje.

Výhody

 • skvělá chuť
 • rozpustnost
 • dobré složení
 • bez cukru
 • rychle viditelné výsledky

Nevýhody

 • bez zjištěných nedostatků

Orientační cena

380 Kč

Hodnocení

2. Amino Whey 8000 - 100% syrovátkové aminokyseliny

vysoký podíl BCAA a neesenciálních aminokyselin • ochrana svalů před katabolizmem 

Amino Whey 8000

Vysoce kvalitní syrovátkové aminokyseliny patří mezi nejoblíbenější výživové doplňky sportovců. Amino Whey 8000 obsahuje vysoký podíl BCAA a neesenciálních aminokyselin.

Tento výživový doplněk obsahuje 100% čisté syrovátkové aminokyseliny. Je vhodný pro sportovce, kteří potřebují podporu růstu svalové hmoty a pro osoby podléhající zvýšené fyzické aktivitě. Udržuje pozitivní dusíkovou bilanci, a tak chrání svaly před katabolizmem. 

Užívání je pohodlné, jelikož je dostupný ve formě tablet, a tak ho v podstatě můžete užít kdekoliv. Další výhodou tohoto doplňku je, že je dostupný ve velkém výhodném balení za poměrně nízkou cenu.

Dávkování
Balení tablet 500+500 obsahuje až 125 celodenních dávek. Užívejte 4 tablety před a 4 tablety po tréningu, zapijte dostatečným množstvím vody.

Výhody

 • poměr cena/množství/kvalita
 • prodává se i v akci 1+1

Nevýhody

 • bez zjištěných nedostatků

Orientační cena

425 Kč

Hodnocení

3. Plasmex Blood Amino - Aminokyseliny čtvrté generace

 vyrobený z hydrolyzované plazmy globulinu • skupina krevních aminokyselin

Plasmex Blood Amino

Pokud chcete dosáhnout viditelné a maximální výsledky ve sportech jako kulturistika a vzpírání, je potřeba sladit pestrý jídelníček s účinnými doplňky, vyrobenými z kvalitních surovin. Někdy však "klasické" bílkoviny, získané ze syrovátky či masa, nestačí.

Pro extrémní sportovní výkony a kvalitní svaly byly vytvořený tzv. aminokyseliny čtvrté generace, které zaručují rychlý nárůst svalové hmoty a jejich ochranu při redukci svalové hmoty v období odpočinku od cvičení.

Výživový doplněk Plasmex Blood Amino je vyroben z hydrolizované plazmy globulinu. Kapsle obsahují 100 % účinné látky. Ze skupiny krevních aminokyselin a aminokyselin čtvrté generace je toto cenově nejdostupnější alternativa.

Dávkování
V balení se nachází 350 kapslí. Jedna porce je 10 kapslí, denně se mohou konzumovat až dvě porce. Doporučená doba užívání je před snídaní, po tréningu, v den klidu a odpočinku před jídlem

Výhody

 • cenová dostupnost
 • pro sportovce, kteří podávají náročné výkony
 • vhodné k užívání v odpočinkové fázi

Nevýhody

 • větší množství tablet, které je potřeba užít v jedné dávce

Orientační cena

360 Kč

Hodnocení

4. Amino Beef 5000 - S obsahem krátkých peptidů

minimální zátěž trávícího traktu • živočišné hydrolyzáty • obsah krátkých peptidů

Amino Beef

Kombinace živočišných hydrolyzátů z hovězího masa a z vajec v doplňku Amino Beef 5000 zaručuje nejvyšší možnou využitelnost aminokyselin a tvorbu svalové hmoty s minimální zátěží trávicího traktu.

Živočišné hydrolyzáty použité v tomto výživovém doplňku dosahují jednu z nejvyšších biologických hodnot mezi aminokyselinovými preparáty živočišného původu.

V jedné tabletě se nachází 990 mg čistých živočišných aminokyselin, z toho 80 % tvoří hydrolyzovaný hovězí protein a 20 % vaječný hydrolyzát s obsahem krátkých peptidů, které nastartují anabolický metabolizmus těsně po tréningu. Dlouhé bílkovinné řetězce zase zabezpečují vstřebávání potřebných aminokyselin do svalstva ve fázi růstu a regenerace.

Dávkování
V tréningové dny užívejte 5 tablet před a 5 tablet po tréningu. Zapijte vždy dostatečným množstvím vody. Ve dnech bez tréningu užívejte dávku mezi jídly, případně před spaním. 

Výhody

 • čisté složení
 • nízká cena
 • prodává se i v akci 1+1

Nevýhody

 • trochu větší tablety

Orientační cena

500 Kč

Hodnocení

5. BCAA 4:1:1 Instant - Vhodný pro vegany    

vhodný pro vegany a vegetariány • vyroben fermentací • bez chemikálií a alergenů

Bcaa 4:1:1 Instant - GymBeam

Výhodou výživového doplňku BCAA 4:1:1 Instant je čistota jeho složení. Je vyroben šetrnou metodou fermentace, bez přidávání chemikálii, bez alergenů a jen z rostlinných zdrojů.

Běžné výživové doplňky se vyrábí extrakcí kyselin ze živočišných produktů postupem, který zahrnuje hydrolýzu, použití vysokých teplot a silných kyselin. Následně se suší a rafinují, aby byly vhodné ke konzumaci. Stále však obsahují alergeny, které mohou být pro citlivý organismus nebezpečné.

BCAA 4:1:1 se vyrábí fermentací (kvašením) kultur získaných z rostlinných surovin ve farmaceutické laboratoři. Nevyužívají se při něm žádné živočišné produkty, proto je vhodný pro vegany a vegetariány, ale i lidi trpící intolerancí na mléčné bílkoviny a jiné složky, nacházející se v běžných doplňcích výživy pro sportovce.

Obsahuje aminokyseliny L-leucin, L-izoleucin a L-valin v poměru 4:1:1, dominantní složka L-leucin má nejsilnější anabolické účinky.


Dávkování
BCCA 4:1:1 Instant je prášek určený k přípravě nápoje. Do šejkru nalijte 400 ml vody a přidejte 6 g prášku, zatřeste a nápoj je hotový. Užívejte 2-4x denně, před, během i po tréningu, případně před spaním.

Výhody

 • vhodný pro vegany
 • dostupný ve více příchutích
 • výborná rozpustnost

Nevýhody

 • některé příchuti jsou příliš sladké

Orientační cena

400 Kč

Hodnocení

6. ProAMINO 390g - S obsahem vitamínů

doplnění energie a vitamínů • Green Energy Formula • obsahuje 6 vitamínů

ProAMINO 390 g - GymBeam

ProAMINO 390g je komplexní výživový doplněk pro ty, kteří kromě aminokyselin pro regeneraci svalstva potřebují doplnit energii a vitamíny. V jedné dávce tohoto doplňku se nachází 10,5 g aminokyselin, v největším množství fermentované BCA a poměru 4:1:1, kromě nich L-arginin, L-glutamin, L-alanin, L-taurin a L-citrulin.

Energii vám dodá Green Energy Formula, směs kofeinu, extraktu, ze zelené kávy a zeleného čaje, která kromě toho, že vás nabudí, urychluje metabolismus cukrů a tuků a zvyšuje mobilizaci vápníku ve svalových buňkách, čímž podporuje jejich růst.

Důležitou část složení ProAMINO tvoří 6 vitamínů: vitamín C, vitamíny B3, 6, 12, vitamín B9 (kyselina listová) a D3.

Dávkování
V jedné dávce získáte až 10,6 g aminokyselin. Nápoj připravíte rozmícháním 13 g v 200-300 ml vody.

Výhody

 • komplexní složení s vitamíny
 • dostupný ve více ovocných příchutích
 • dodá energii před i po tréningu

Nevýhody

 • pro někoho může být chuť umělá

Orientační cena

350 Kč

Hodnocení

7. Amino 5600  - Působí detoxikačně

volná forma L-glutaminu • podporuje tvorbu růstového hormonu i testosteronu • působí detoxikačně

Amino 5600 - Scitec Nutrition

Amino 5600 obsahuje široké spektrum esenciálních aminokyselin BCAA, je vyrobený ze syrovátkového hydrolyzátu vysoké kvality a biologické hodnoty, obohacený o volnou formu L-glutaminu. 

Tyto kvalitní komplexní aminokyseliny zvyšují syntézu bílkovin, minimalizují odbourávání proteinů, urychlují regeneraci a růst svalů. L-glutamin je jednou z nejdůležitějších aminokyselin v našem těle - tvoří důležitou složku kostrového svalstva. Pomáhá zvýšit tvorbu glykogenu v játrech, čímž dodává tělu energii, podporuje tvorbu růstového hormonu a testosteronu a upravuje rovnováhu bílkovin. Kromě toho působí i detoxikačně a zlepšuje funkce trávícího ustrojí.

Výživový doplněk se užívá pohodlně - formou tablet a dobře se vstřebává.

Dávkování
1 dávka obsahuje 4 tablety, které se užívají kdykoliv během dne.

Výhody

 • výhodná cena za velké balení
 • kvalitní složení bez zbytečných přídavků

Nevýhody

 • trochu větší tablety

Orientační cena

250 Kč

Hodnocení

8. BCAA 1500 + Lysin 300 tab - Podpora tvorby kolagenu

obsah lyzinu • pomoc při tvorbě kolagenu • zvýšení absolutní sily

BCAA 1500 mg

Lyzin je vzácná esenciální aminokyselina, která se nachází ve složení výživového doplňku BCAA1500 + Lysin 300 tab v dominantním zastoupení.

Kromě schopnosti regenerovat svaly pomáhá při tvorbě kolagenu, nezbytného pro obnovu poškozených míst cév, sehrává důležitou roli při vstřebávání vápníku a podporuje imunitu. To znamená, že pomáhá překonat běžné nemoci jako je chřipka, nachlazení, herpes či opar.

Pokud je v těle nedostatek lyzinu, těžko zužitkuje ostatní aminokyseliny. Proto je vhodné ho při zvýšené fyzické zátěži doplnit k BCAA.

Kombinací lyzinu s BCAA v jednom výživovém doplňku vzniká prostředek pro zvýšení absolutní síly, chránící svaly před devastací při redukci hmotnosti a podporující jejich růst. Současně chrání organismus před onemocněním srdce a cév, a tak dojde pokud dojde ke zranění při sportu, urychluje hojení a pomáhá k návratu na vrchol fyzické kondice.

Dávkování
Výživový doplněk je dostupný ve formě tablet. Užívejte 4 tablety 20 minut před a 4 tablety po tréningu. Doplněk je třeba užívat i v den odpočinku - jednu dávku ráno nalačno a jednu večer před spaním.

Výhody

 • účinek pocítíte rychle
 • výborný poměr složek
 • velké balení

Nevýhody

 • velikost tablet, hůře se polykají

Orientační cena

450 Kč

Hodnocení

9. Mutant BCAA  - S obsahem  hořčíku

obsah hořčíku • podpora syntézy bílkovin • výborná chuť

Mutant BCAA

Výživový doplněk Mutant BCAA obsahuje 9,7 g aminokyselin v jedné odměrce prášku, z toho BCAA v poměru 2:1:1 a mikronizované volumizující aminokyseliny taurin, glycin, L-glutamin, L-arginin a L-tyrozin.

Součástí složení je hořčík, který podporuje syntézu bílkovin, zabraňuje vzniku svalové horečky, křečím a únavě. Kromě toho obsahuje i 8 elektrolytů, které zabezpečují hydrataci svalů.

Mutant BCAA obsahuje patentovaný urychlovač vstřebávání, rychle se rozpouští ve vodě a výborně chutná.

Dávkování
Nápoj si připravte smícháním jedné odměrky s 250-500 ml vody. Užívejte během tréningu, v den odpočinku kdykoliv během dne.

Výhody

 • chuť
 • dobře se rozpouští
 • přijatelná cena

Nevýhody

 • malé balení

Orientační cena

460 Kč

Hodnocení

10. Aminokyseliny Beef&Egg - Rychlý nástup účinků

obsah vaječných hydrolyzátů • 19 aminokyselin • podpora tvorby kolagenu  

Aminokyseliny Beef&Egg

Výživové doplňky s přídavkem vaječných hydrolyzátů jsou mnohem efektivnější než ty, které jsou vyrobené jen z masa. Beef&Egg 500 tab obsahuje až 19 aminokyselin, nezbytných pro správné fungování organismu. Jsou vyrobeny ze speciálně upraveného hovězího masa a vaječného bílku vysoké biologické hodnoty.

Tento doplněk má vynikající anti-katabolické účinky a poskytuje ideální základ k růstu svalové hmoty a její regenerace. Viditelně zlepšuje dusíkovou bilanci a podporuje tvorbu kolagenu, důležitého pro klouby, šlachy a pružnost svalů.

Dávkování
5-15 tablet (závisí na stupni fyzické zátěže) před a po tréningu. V netréningových dnech užívejte mezi jídly a před spaním.

Výhody

 • výsledek se dostaví rychle

Nevýhody

 • větší tablety
 • vyšší obsah glycinu a hydroxyprolinu

Orientační cena

330 Kč

Hodnocení

Jak si vybrat aminokyseliny a BCAA

Nejlepší aminokyseliny a BCAA (recenze a hodnocení)

Aminokyseliny pomáhají udržovat optimální bilanci dusíku a chrání svaly před katabolismem - to znamená, že tělo při náročném tréningu ztrácí jen tuk a ne svalovou hmotu.

Naopak větší množství aminokyselin v těle při vysoké fyzické zátěži organizmu navozuje anabolický efekt - zabezpečuje nárůst svalové hmoty.


Aminokyseliny jako doplněk výživy

Aminokyseliny se dělí v závislosti na tom, jestli je tělo dokáže nebo nedokáže syntetizovat, na dvě skupiny. Jsou to:

 1. Neesenciální aminokyseliny - tělo si je dokáže samo vyrobit podle potřeby při vyvážené stravě. To však neznamená, že je můžeme zanedbávat, ba právě naopak. Je důležité dbát na to, aby je tělo mělo v dostatečném množství.
 2. Esenciální aminokyseliny - tyto kyseliny si tělo nedokáže samo vytvořit, a proto je nutné je přijímat prostřednictvím potravy i výživových doplňků.

Uhlídat si dostatečný příjem esenciálních aminokyselin v jídelníčku je náročné, proto je vhodné zabezpečit si při vysoké fyzické zátěži jejich stálý přísun formou suplementů.

A proč jsou aminokyseliny důležité?

Velká část našeho těla - buňky, tkáň i svaly - se skládá z aminokyselin. Tedy aminokyseliny se výrazně podílí na důležitých funkcích. Jednou z těch nejhlavnějších je dávání struktury buňkám, ale i zásobování a skladování živin v těle.

Aminokyseliny dále ovlivňují funkci šlach, tepen, orgánů i žláz a důležitou úlohu sehrávají i při hojení ran a regeneraci svalů, kůže a kostí.

Tip experta

"Aminokyseliny jsou mixem různých aminokyselin podporujících regeneraci. Bylo by to v pořádku, kdyby bylo jasně určeno, jaké množství je z jednotlivé aminokyseliny potřebné či bezpečné. Výzkumy však doteď neurčily jasný poměr / množství.

Dokázáno ale je, že nárůstu svalové hmoty a síly dosáhne cvičenec při užití 6 g esenciálních aminokyselin. Stejné množství aminokyselin dodá tělu bezpečnou cestou 18-20 g syrovátkového proteinu. Dnes je možné koupit různé druhy aminokyselin, mezi něž patří i aminokyseliny vyrobené ze syrovátky.

Cenově jsou často výhodnější aminokyseliny, jejichž užívání je vícekrát během dne."


Alenka Jacková. osobní fitness trenérka

Nejoblíbenější preparáty jsou tzv. BCAA, tedy směs esenciálních aminokyselin s rozvětveným řetězcem. BCAA jsou aminokyseliny, které tvoří 33 % z celkového obsahu svalových bílkovin v těle. Jsou to L-leucin, L-isoleucin a L-valin.

Mají unikátní ochrannou funkci, chrání svalové buňky před metabolickým rozpadem při tréningovém zatížení a při hubnutí. Kromě toho mají vliv i na správné fungování orgánů, žláz, šlach a tepen, jsou nezbytné při hojení ran a regeneraci tkání.

BCAA jsou vhodné pro každého, kdo se podrobuje zvýšené fyzické zátěži nebo přijímá nedostatek bílkovin. Jsou dostupné ve formě prášku, rozpustného ve vodě nebo mléku, s nímž si můžete rychle vytvořit chutný sladký nápoj.

Pro někoho může být nevýhodou, že takové nápoje obsahují přídavné látky, jako například sladidla. Pokud vám výživové doplňky ve formě nápoje nevyhovují, sáhněte po tabletách či kapslích, které se snadno polykají a zapíjejí.

Tip experta

"BCAA jsou tři hlavní aminokyseliny - Leucin, Izoleucin a Valin, které mají důležitý trojí účinek:


 • Při užití před tréningem chrání během cvičení svaly před jejich redukcí, takže vytváří optimální prostředí pro spalování tuků bez úbytku svalstva.
 • Při užití během tréningu - jako tréningový nápoj s obsahem BCAA - prodlužují tréning, zabraňují svalové únavě, vyvolávají lepší reakci na tréning.
 • Při užití po tréningu urychlují regeneraci svalstva. Rychleji regenerované svaly umožňují cvičit častěji bez omezující velké svalové bolesti."


Alenka Jacková. osobní fitness trenérka

Jaký je rozdíl mezi aminokyselinami a BCAA?

Možná jste se už i vy sami setkali s tím, že se tyto dva pojmy chybně zaměňují. Jaké jsou však mezi nimi rozdíly? Kromě výše zmíněných rozdílů ve složení se pro běžného uživatele liší především účinky.


Aminokyseliny a jejich účinky:

 • přispívají k nárůstu svalové hmoty,
 • brání katabolizmu svalových tkání,
 • podporují rychlejší regeneraci svalstva,
 • jsou základní stavební jednotkou svalů a bílkovin.

BCAA a jejich účinky:

 • zvyšují množství a kvalitu svalové hmoty,
 • zabraňují katabolizmu,
 • přispívají k regeneraci svalstva,
 • regulují hladinu cukru.

Aminokyseliny byste měli užívat ráno nalačno, protože tehdy jich má organismus málo. Nastartujete tak v těle anabolické procesy.

BCAA jsou zase vhodné ke konzumaci před a po tréningu, v případě intenzivních tréningů i během jejich průběhu.

Kombík radí

Kombík radí


Ne vždy našemu organismu všechno dokonale sedne a ne jinak je tomu i u aminokyselin a BCAA. Může se snadno stát to, že vybraný přípravek vám prostě nebude vyhovovat, resp. nepřinese očekávané výsledky.


Přípravek si proto otestujte. Během prvního měsíce užívání nedoporučujeme radikální změny v tréningu jen proto, že výsledky nepřichází. Stejně tak neměňte ani stravování. Všímejte si, jestli se vaše regenerace a rozvoj zlepšuje. Pokud nebudou přicházet změny ani po třiceti dnech, měli byste se poohlédnout po jiném přípravku.

Nejčastěji kladené otázky při výběru aminokyselin a BCAA

1. Které aminokyseliny a BCAA jsou pro mě nejlepší? 

U této otázky je ve hře více faktorů. V první řadě je důležité vědět, jaký typ hledáte, tedy zda upřednostňujete komplexní aminokyseliny nebo BCAA. Pokud už máte jasno v této otázce, zaměřte se také na kvalitu, složení, ale i formu či samotný obal.

Neméně důležité je uvědomit si, že si můžete vybrat aminokyseliny nebo BCAA přesně podle vašich požadavků, ale vaše tělo je jednoduše nemusí přijmout tak, jak jste doufali.

2. V jaké formě jsou aminokyseliny dostupné? 

Aminokyseliny můžete najít ve třech formách - tabletová, prášková a tekutá. Práškové doplňky mají velmi dobrou vstřebatelnost, jsou lehce rozpustné ve vodě a jsou ideální i ke konzumaci během tréningu.

Aminokyseliny ve formě tablet se sice pomaleji vstřebávají, ale na druhé straně je není nutné rozdělovat, jejich dávkování je tedy jednodušší a pohodlnější.

Tekuté aminokyseliny mají nejjednodušší užívání, protože je stačí jen otevřít a vypít. Jejich rozpustnost je výborná a jsou velmi snadno a rychle vstřebatelné. Skvěle vám poslouží především při dlouhých tréninzích nebo běhu.

3. Jaké jsou hlavní funkce aminokyselin a BCAA?

Aminokyseliny a BCAA se podílí na tvorbě svalové hmoty, ochraňují ji, urychlují regeneraci, spalují tuky, dopravují živiny, jsou důležité při hojení tkání, svalů, ran a v neposlední řadě mají také vliv na funkci důležitých orgánů, tepen a šlach.

4. Představují aminokyseliny a BCAA to stejné?

Ne, aminokyseliny a BCAA nejsou to stejné. Mezi nejhlavnější rozdíly patří to, že zatímco BCAA jsou tři hlavní a zároveň nejdůležitější aminokyseliny potřebné na regeneraci, aminokyseliny jsou velkým mixem různých dalších aminokyselin, které podporují regeneraci.

5. Může mít užívání aminokyselin a BCAA nějaké vedlejší účinky? 

BCAA se nachází i v potravě, tělo je dobře přijímá, a tak jsou poměrně bezpečné. Nesmí se to s nimi však přehánět. Jejich nadměrný příjem by totiž mohl snižovat příjem jiných podstatných aminokyselin. 

Aminokyseliny byste neměli užívat na prázdný žaludek, a to hlavně před tréningem a také byste neměli užívat ani jejich nadměrné množství.


Pokud uvažujete o aminokyselinách a BCAA, určitě doporučujeme přečíst:

Použité zdroje: 

Ohodnoťte náš článek

Celkové hodnocení: 0 / 5. Počet hlasů: 0